Czy współczesne książki nadają się na lektury szkolne, czyli “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi. Tom 1”

ByTomek

Czy współczesne książki nadają się na lektury szkolne, czyli “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi. Tom 1”

 

Od dawna już nie zaliczam się do młodzieży, więc czytam trochę inne książki niż te dla nich przeznaczone. Jednak ostatnio całkiem przypadkiem w moje ręce wpadła powieść Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1 ze strony www.taniaksiazka.pl, którą napisał Rafał Kosik i muszę przyznać, że byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona. Ta książka okazała się prawdziwym majstersztykiem, tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się od niej oderwać. Musiałam ją przeczytać podczas jednego posiedzenia, a to nie zdarza mi się zbyt często. Czasem warto zaryzykować i przeczytać coś, co przeznaczone jest dla innej kategorii wiekowej. Można się miło zaskoczyć. 

O trzynastolatkach nie tylko dla trzynastolatków

Głównymi bohaterami książki są polskie trzynastolatki. Ta trójka przyjaciół przeżywa niesamowite przygody, które sprawiają, że ich relacja, mimo wielu trudności, umacnia się. Jedną z głównych przygód, jakie przeżywają nasi gimnazjaliści, to próba rozbicia gangu złodziei. Autor pokazuje jednak czytelnikom także te zwyczajne problemy dzieciaków w takim wieku. Możemy zobaczyć jak funkcjonują w szkole, jak w domu, a jak w relacjach z rówieśnikami. Powieść składa się z kilku odrębnych historii, które dopiero pod koniec łączą się w jedną całość. Pozwala to czytać książkę zarówno całą na raz, ale także można rozdzielać ją na kilka odrębnych części, i czytać rozdział po rozdziale. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę powieść i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Dla kogo jest ta książka

Książkę została napisana dość dobrze, wciąga i na długo zapada w pamięć. Postaci wykreowane są ciekawie, dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Myślę, że wielu współczesnych nastolatków może się z nimi utożsamiać, gdyż są to bohaterowie z krwi i kości. Bardzo podobał mi się fakt, że autor wrzucał w fabułę wiele sytuacji czy tworów popkultury, które faktycznie mają miejsce w dzisiejszym świecie. Pozwalało to o wiele lepiej odnaleźć się w świecie, jaki przedstawia. Jedyne, do czego można by się przyczepić podczas lektury książki, to fakt, że bywa ona momentami nielogiczna i żeby móc odnaleźć się w tym, co opisuje autor, trzeba mocno skupiać się na czytaniu. Nie można także brać tej powieści zbyt dosłownie, gdyż pewne zdarzenia nie są po prostu realne. Warto więc mieć pewien dystans podczas poznawania tej książki.

Moim zdaniem nie jest to książka jedynie dla młodych ludzi, ale i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Sama mam nadzieję niebawem sięgnąć po kolejne jej tomy, do czego zachęcam każdego.

 

 

About the author

Tomek administrator